Vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Nejvíce se samozřejmě používají při zdobení vánočního stromečku, ale využití najdou i jinde. Závěsy z vánočních ozdob můžeme vyzdobit celý byt i další prostory našeho domu, kanceláře či zahrady. Ozdoby nám pomáhají nastolit vánoční atmosféru.

Některé z vánočních ozdob, na které jsme zvyklí, znali již naši prapředci. S obratem k duchovnějšímu a skromnějšímu pojetí Vánoc se do obliby znovu dostávají háčkované vánoční ozdoby, zejména ty ručně vyráběné. Mezi často používané v českých domácnostech patří také ozdoby ze dřeva a slaměné ozdoby.

Několik posledních desetiletí přineslo rozmach skleněných a plastových ozdob, svíčky často nahrazují elektrická světýlka nebo řetězy elektrických svíček. Naopak sušené ovoce, papírové a textilní ozdoby, které dříve byly velmi rozšířené a v domácnostech si je lidé většinou sami vyráběli, se dnes setkáme spíše výjimečně.

Kromě tradičních ozdob nesmíme zapomenout ani na další dekorace a předměty spojené s vánočními tradicemi a zvyky, kterými si o svátcích zútulňujeme obydlí. Mezi ně patří betlémy, adventní věnce nebo jmelí.