Vánoční cukroví

Vánoční cukroví je v českých domácnostech neodmyslitelnou součástí Vánoc. Jeho příprava a pečení patří k vánočním tradicím úplně stejně jako třeba zdobení vánočního stromečku.

Při výrobě vánočního cukroví se fantazii meze nekladou, přesto se většina tradičního cukroví připravuje ze základních ingrediencí, mezi něž patří zejména mouka, cukr, máslo, vejce, kakao, čokoláda, mandle, oříšky nebo kandované ovoce. Vánoční cukroví můžeme v zásadě rozdělit také na pečené a nepečené.

Recepty na vánoční cukroví se v mnoha rodinách předávají z generace na generaci, bohatou studnicí inspirace je samozřejmě také internet. Např. na webu Vánoční cukroví najdete kromě řady originálních návodů také recepty na vánoční cukroví s fotem, které vám umožní udělat si představu o postupu výroby i o konečné podobě cukroví. Navíc zde najdete návod na vykuchání vánočního kapra, recept na přípravu bramborového salátu i dalších kulinářských nezbytností, bez kterých si vánoční svátky nedovedeme představit.

I přesto, že moderní doba domácí přípravě vánočního cukroví příliš nepřeje, v téměř 90 % českých domácností si Vánoce bez nějakého vlastního cukroví představit nedokážou. Přibližně pětina lidí si zvykla alespoň část cukroví nakoupit, přičemž asi 5 % se spoléhá výhradně na kupované pochoutky. Asi čtvrtině z nás pečení vánočního cukroví nemusí dělat starosti, protože ho od někoho dostanou. To se týká zejména mladých lidí, kteří již nebydlí s rodiči, ale zatím nemají vlastní rodinu.

Kde hledat recepty na vánoční cukroví:

Vánoční cukroví – web nabízející řadu receptů na vánoční cukroví i další vánoční recepty.
Recepty na vánoční cukroví na webu České Vánoce.