Tradice z latinského traditio (tradere – předávat) znamená předávání určitých zvyků, obyčejů, ale v širším slova smyslu i schopností, dovedností a způsobů chování mezi lidmi, a to v rámci skupiny či celé kultury. Tradice se předávají z generace na generaci.
Právě Vánoce jsou obdobím, ke kterému se spolu s Velikonoci váže snad nejvíce různých zvyků a tradic. Neoddiskutovatelné kouzlo Vánoc působí tak, že se i ti u nichž obvykle převažuje Racio nad Psyché oddávají vánočním zvykům. Pod talíř či do peněženek si dávají rybí šupinu, pouští v umyvadle lidičky vyrobené ze skořápek z oříšků nebo hází střevícem.
Některé vánoční tradice a zvyky mají původ ještě v dobách pohanských, další mají svůj původ v křesťanství. S všeobjímající globalizací dochází také k prolínání kultur a přejímaní některých vánočních zvyků. Násilné prosazování Dědy Mráze v dobách minulých se naštěstí obešlo bez úspěchu a proto si nadále přejme ať dětem v Česku nosí na Vánoce dárky Ježíšek, zatímco Santa Claus má dost starostí s tím, aby stihl rozdat dárky do všech domácností za velkou louží.
Všechny články na téma vánočních zvyků naleznete v rubrice Vánoční tradice a zvyky.